UA-208551992-1

Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

Kompensacja mocy biernej to zmniejszenie emisji mocy biernej poprzez zastosowanie odpowiednich urządzeń. Wyróżnia się dwa rodzaje mocy biernej – moc bierną indukcyjną i pojemnościową. Oba powodują straty cieplne i zmniejszają sprawność linii kablowych oraz transformatorowych.

W sieciach elektroenergetycznych urządzenia elektryczne i odbiorniki pobierają energię elektryczną czynną i bierną.

MOC CZYNNA (P)  jest mocą użyteczną, związana jest z energią elektryczną przetwarzaną na energię mechaniczną, cieplną bądź świetlną. Jednostką mocy czynnej jest wat.

MOC BIERNA (Q) – nie jest mocą użyteczną, związana jest z wytworzeniem określonych warunków fizycznych (wytwarzanie pól magnetycznych i elektrycznych, gromadzenie energii w polu magnetycznym i elektrycznym itp.). Jednostką mocy biernej jest var.

W zależności od rodzaju odbiornika wyróżniamy:

MOC BIERNĄ INDUKCYJNĄ (QL) - związaną z urządzeniami zawierającymi uzwojenia (indukcyjności) takimi jak: silniki, transformatory, dławiki, piece indukcyjne itd.

MOC BIERNĄ POJEMNOŚCIOWĄ (QC) - związaną z wykorzystaniem kondensatorów bądź np. z długimi odcinkami kabli będących pod napięciem.

W zakładach przemysłowych najczęściej ma miejsce charakter indukcyjny obciążenia, co związane jest z wytwarzaniem pól magnetycznych w pracujących urządzeniach.

Mocą całkowitą czyli sumą geometryczną mocy czynnej oraz biernej jest MOC POZORNA (S). Moc czynną, bierną i pozorną można przedstawić graficznie w postaci trójkąta mocy.

Z trójkąta tego wynika, że cos φ jest stosunkiem mocy czynnej do pozornej i nazywany jest współczynnikiem mocy (ang. power factor). Współczynnik ten jest ogólnie przyjętym wskaźnikiem gospodarowania energią i parametrem odbiorników energii elektrycznej.

Stosunek między pobieranymi mocami (oprócz współczynnika mocy cos φ) przedstawiany jest również jako tg φ, czyli stosunek mocy biernej do mocy czynnej:

tg φ=Q/P

Duża ilość wytworzonej mocy biernej przekłada się na większy rachunek za energię elektryczną. Współczynnik mocy biernej tolerowany przez dostawców prądu waha się od 0,2 do 0,4. Jeśli przekroczysz ustalony przez twojego operatora współczynnik, zacznie naliczać Ci dodatkowe opłaty. Dlatego w praktyce kompensacja mocy biernej jest tak istotna. Pozwala zmniejszyć współczynnik mocy, wpływa na wydłużenie żywotności okablowania oraz innych elementów składowych sieci zasilających, a dodatkowo zmniejsza spadek składowej prądu. W konsekwencji przekłada się bezpośrednio na obniżenie kosztów związanych z eksploatacją maszyn i urządzeń.

Instalacja urządzeń kompensacji mocy biernej poprzedzona jest m. in. analizą zużycia energii elektrycznej jak również pomiarami, analizą i rejestracją parametrów instalacji elektrycznej
w obiekcie przy pomocy certyfikowanych urządzeń pomiarowych. Dopiero po tych działaniach w oparciu o można przystąpić do doboru odpowiedniej aparatury do kompensacji mocy biernej.
Jeżeli są Państwo zainteresowani tematem kompensacji mocy bierną, zapraszamy do kontaktu.

ECOSORPLEX Sp. z o.o. sp. k. © Wszelkie prawa zastrzeżone. 

Joomla Templates by Joomla-Monster.com
 
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności